Prosimy włączyć naszą stronę na urządzeniu mobilnym

Kiedyś miałem problem z weną, ale wyzbyłem się go- Wywiad z KAJ-Art

avatar

Jarosław Kostrzewa znany Wam bardziej pod pseudonimem KAJ-Art. Zwycięzca Pracy miesiąca (marzec), łącznie nagradzany 10-krotnie na naszym portalu! Czy to w Pracy Dnia, Tygodnia czy wcześniej już wspomnianej miesiąca. Bardzo utalentowany Twórca! Jego Prace na debutonie możemy podziwiać od 2015-01-16- jak łatwo można zauważyć dołączył do naszej wirtualnej społeczności stosunkowo całkiem niedawno!

Co sam o sobie mówi? Już jako dziecko wykazywałem fascynację rysunkiem, malarstwem i komiksem, co następnie zaowocowało przekształceniem tego zainteresowania w życiową pasję. Przez wszystkie te lata, z każdym wykonanym rysunkiem starałem się aby warsztat stawał się coraz doskonalszy, bardziej szczegółowy i kreatywny. Obecnie moją domeną jest rysunek fotorealistyczny, zarówno ludzi jak i zwierząt czy otoczenia. Swoje prace wykonuje głównie ołówkami, ale nie stronię od innych technik.

Strona internetowa l Fan Page l Profil na Debutonie

 obrazek

 

Mateusz: Witaj! Jako, że zdobyłeś tytuł Pracy miesiąca chciałbym przeprowadzić z Tobą wywiad co Ty na to?
Jarek: Bardzo mi miło i bardzo chętnie- czekam na pytania z niecierpliwością.

Mateusz: Pierwsze pytanie i od razu standard.. Czyli od jak dawna tworzysz- ile to już lat?
Jarek: Od najmłodszych lat. Na początku chciałem zostać pisarzem S/F, a że do tych moich opowiadań potrzebne były ilustracje to sobie je rysowałem. Rysownie wciągnęło mnie bardziej niż pisanie. Ogromny wpływ miała również moja mama, która była świetną portrecistką oraz malarką i również samoukiem. Więc chyba troszkę jej talentu odziedziczyłem w genach . Później zaczęła się podstawówka, gdzie w klasie IV zdobyłem V miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym o intrygująco brzmiącej nazwie „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”. Przynajmniej miałem już fory na plastyce do końca podstawówki. No i tak sobie rysuję aż do dzisiaj, czyli w zasadzie rysuję całe życie z większymi lub mniejszymi przerwami.

Mateusz: Zaintrygowałeś mnie bardzo! Pisarzem S/F!? Można gdzieś zobaczyć Twoje teksty? Tak samo Prace Twojej Mamy można gdzieś ujrzeć?
Jarek:  Nie ponieważ te teksty powstawały jak miałem kilkanaście lat więc już śladu po nich nie ma. Moja mama nie żyje od ponad 20 lat więc zachowało się tylko kilka jej prac.

 

Kiedyś miałem problem z weną, ale wyzbyłem się go. Nie mogłem się pogodzić z tym by mnie ograniczała. Czasami trzeba wykonać na przykład jakiś portret na określony termin, a tu brak weny… tak nie mogło być.

 

Mateusz: Czy rysowanie to Twój sposób na życie? czy zajmujesz się zupełnie czymś innym zawodowo a to jest tylko pasja?
Jarek: Rysowanie i malowanie to moja pasja i odskocznia od codziennego życia. Niestety pracuję w zawodzie w żaden sposób nie związany z rysunkiem lub ogólnie sztuką. Mam nadzieję że kiedyś to się zmieni.

Mateusz: W takim razie tego Ci życzę i trzymam kciuki by Ci się powiodło- masz wielki talent i predyspozycje do tego! Powiedz mi teraz jest ktoś kim się inspirujesz, podziwiasz?Jarek: Bardzo lubię komiksy, zresztą również przyczyniły się do tego że rysuję. Dla tego jednym z moich mistrzów jest Grzegorz Rosiński, rysownik między innymi serii „Thorgal”.Zachwycają mnie prace Luis’a Royo oraz Boris’a Vallejo. Ostatnio odkryłem Mikhail’a & Inessa Garmash, tworzą świetne obrazy.

Mateusz: Czy długo się zastanawiałeś by dołączyć do społeczności debutonu? Jak dobrze pamiętam na portal zaprosiłem Ciebie ja. nie żałujesz tej decyzji?
Jarek: Dołączyłem zaraz po Twoim zaproszeniu, nie było się nad czym zastanawiać . Na portalu można podziwiać wiele wspaniałych prac świetnych twórców. Pomysł na pracę dnia, którą wybierają użytkownicy i odwiedzający portal jest świetny.  Czy żałuję?!, wystarczy zapoznać się z ilością wyróżnień, które otrzymały moje prace. 

Mateusz: Bardzo się cieszę, że nie żałujesz tego i wypowiadasz tak wiele pochlebnych słów- miód na moje serce
Jarek: Kiedyś miałem problem z weną, ale wyzbyłem się go. Nie mogłem się pogodzić z tym by mnie ograniczała. Czasami trzeba wykonać na przykład jakiś portret na określony termin, a tu brak weny… tak nie mogło być.

Mateusz: Jest to bardzo zdrowe i rozsądne podejście. Ile czasu poświęcasz na tworzenie? Ile zajęła Ci najbardziej czasochłonna Twoja Praca?
Jarek: Różnie, zależy jak skomplikowany jest rysunek. Ale przeważnie jest to przedział od 15 do 25 godzin. No i nie rysuję codziennie. Jeśli rysuję to 1-3 godzin w ciągu dnia. Nie przypominam sobie by jakaś praca zajęła mnie na bardzo długo. Być może najnowszy rysunek nad którym pracuję będzie najbardziej czasochłonny, zobaczymy.

Mateusz: Kiedy będzie można ujrzeć Twój nowy rysunek? możesz zdradzić co to będzie?
Jarek: Portret Geralta czyli Wiedźmina :)

Mateusz: Ojjj jako fan Wiedźmina- czekam bardzo!! Czy łatwo się zniechęcasz gdy coś nie idzie po Twojej myśli? czy wręcz przeciwnie motywuje Cie to do działania jeszcze bardziej?Jarek: To jest jedno z moich przykazań gdy rysuję „nigdy się nie poddawać”. Raczej traktuję jakiś problem jako wyzwanie i motywuje mnie on do jego pokonania.

Mateusz: Piękne przykazanie! Podczas tworzenia słuchasz muzyki? pomaga Ci ona? podziel się swoim gustem muzycznym
Jarek: Tak, zawsze słucham muzyki podczas rysowania. Staram się dobierać styl muzyki do tematu jaki rysuję. Pozwala mi ona lepiej się wczuć w to co robię. Nie mam jakiegoś ulubionego stylu muzycznego, słucham bardzo wielu wykonawców i wielu gatunków. 

Mateusz: Teraz jedno z moich ulubionych pytań (śmiech) Czy w jakiś sposób pobudzasz swoją wyobraźnie. tak pytam u używki?
Jarek: Nie mam żadnych nałogów i nie stosuję niczego co by mi pomagało w tworzeniu. Byłbym nieuczciwy wobec siebie jak i odbiorców moich prac. Lubię jedynie popijać sobie kawę w trakcie pracy.

Mateusz: Kawa to nie nałóg! Jednym słowem mówiąc jesteś totalnym profesjonalistą! Jest coś co byś zmienił/ dodał w debutonie- zaproponuj swoje zmiany : >
Jarek: Oj to trudne pytanie, może przydała by się troszkę lepsza szata graficzna. Co do działania portalu i jego misji nie mam żadnych zastrzeżeń oraz propozycji.

Mateusz: Teraz będzie kolejne standardowe pytanie, które muszę Ci zadać.. Co sądzisz na temat debutonu?
Jarek: Świetny portal, inny od pozostałych. Tutaj naprawdę odwiedzający i użytkownicy mają wpływ na to co się na nim dzieje. Nie istnieją jacyś anonimowi moderatorzy, którzy decydują co jest sztuką a co nie, jak to ma miejsce na niektórych, innych portalach-galeriach.

Mateusz: Jeszcze raz pięknie Ci podziękuje za tak miłe słowa, wiele dla mnie znaczą! Powiedz mi teraz kto jest odbiorcą Twojej sztuki? są to ludzie starsi czy jednak jest to młodsze pokolenie?
Jarek: Pierwszym odbiorcą i krytykiem moich prac jest moja żona, która jest malarką samoukiem, więc jej zdanie wiele dla mnie znaczy. Kolejnymi są internauci, gdyż moje prace można głównie oglądać na mojej stronie www oraz na różnych portalach (w tym na Debutonie  ). Co do wieku odbiorców to nie ma tu jakieś wyróżniającej się grupy wiekowej, która by częściej mnie odwiedzała. 

Mateusz: A Prace Twojej Żony gdzie można zobaczyć? I dlaczego nie widziałem ich jeszcze na debutonie?! Twoje największe osiągnięcie.. to?
Jarek: Obrazów mojej żony na razie nie można nigdzie zobaczyć ale być może wkrótce to się zmieni.  Moje największe osiągnięcie chyba jeszcze nie nastąpiło. Jestem raczej ambitny w tym co robię więc myślę że jeszcze nadejdzie a jeśli nie… to trudno.

Mateusz: W takim razie liczę na to, że się zmieni, i wkrótce będzie można ujrzeć Prace Twojej żony! Na pewno nadejdzie- zobaczysz wsponisz moje słowa! Czy kiedykolwiek miałeś collab z jakimś innym Artystą? jakie masz zdanie na ten temat?Jarek: Nie, nigdy nie miałem. Ciekawy pomysł dzięki któremu mogą powstawać niezwykłe prace.

Mateusz: nawiązując do poprzedniego pytania, czy jest ktoś taki z kim chętnie byś nawiązał taką współpracę?
Jarek: Nie zastanawiałem się nad tym więc nie mam jakiejś upatrzonej osoby-artysty. Co nie znaczy że nie jestem otwarty na takie ewentualne propozycje.

Mateusz: Jak sądzisz, czy w świecie sztuki płeć ma znaczenie? czy więcej odbiorców ma płeć piękna czy odwrotnie?
Jarek: Oglądając prace różnych artystów nie zastanawiam się nad płcią twórcy. Na pewno mężczyzn jest więcej i kiedyś sztuka była ich domeną. Od wielu lat, powolutku jednak się to zmienia. Kobiet jest coraz więcej i wspaniale tworzą. Uważam że płeć w odbiorze prac nie ma znaczenia.

Mateusz: Czy postrzegasz życie jako sztukę?
Jarek: Jestem typem realisty, który rozgranicza sztukę od życia. Sadzę też że na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób krótki. Trzeba by tutaj rozwodzić się filozoficznie i pewnie i tak nie doszło by się do jednoznacznych wniosków.

Mateusz: Masz racje poprzednie pytanie to temat rzeka na dłuższą dyskusje.. no cóż "jedziemy" dalej! Do tej pory na debuton dodałeś 12 Prac- 9 razy Prace te znajdowały się podium! jest to zdumiewający wynik! Świadczy o Twoim wielkim talencie, z którego zwycięstwa/ z której z tych Prac jesteś najbardziej zadowolony?
Jarek: Bardzo Ci dziękuję za tak miłe słowa jak i głosującym którzy przyczynili się do tych sukcesów. Z moich rysunków jestem zadowolony średnio przez godzinę po ich ukończeniu. Później stwierdzam że można je było narysować lepiej. Natomiast najbardziej jestem dumny z rysunku pt. „Wiosenna…” , który zdobył na Debutonie wyróżnienia „Praca Dnia”, „Praca Tygodnia” jak i „Praca Miesiąca”. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, radość i motywacja do dalszego tworzenia. 

Mateusz: Ależ bardzo proszę- to szczera prawda zero wazeliny, tym bardziej się ciesze, że tak odbierasz wyróżnienia przyznawane przez portal. Czy czujesz się spełnionym Artystą?
Jarek: Zawsze staram się polepszać swój warsztat, uczyć się, rozwiać, więc nie czuję się spełniony. Artysta spełniony kojarzy mi się z takim, który wszystko stworzył i przekazał innym co chciał oraz osiągnął szczyt swoich możliwości twórczych. Jeszcze wiele muszę się nauczyć i mam nadzieję że jeszcze wiele prac przede mną do stworzenia.

Mateusz: Za dużo w Tobie skromności! :) Podejrzewam, że przy takim talencie miałeś już nie jedną wystawę- była wśród nich taka, która zapisała się szczególnie w Twojej pamięci? wydarzyło się na niej coś czego się nie spodziewałeś/ coś co Cie zaskoczyło?
Jarek: Myślę że Cię tu zaskoczę, jak na razie miałem tylko jedną wystawę. Być może jest w tym moja wina gdyż nie potrafię się zbytnio reklamować. Ale nie to żeby nie próbował. Moje doświadczenia z załatwianiem wystaw są raczej mało miłe. Raczej nikt nie chce wystawiać prac ludzi nie po ASP choć by nie wiem jak wspaniale tworzyli, twórców bez znanego nazwiska. W szczególności w moim mieście jest to bardzo hermetyczne środowisko artystyczne które mało przychylnym okiem patrzy na nowe osoby. Na przykład w jednej z galerii pani kustosz obejrzawszy moje prace stwierdziła iż powinienem udać się na kurs nauki rysunku. Więc to zdarzenie najbardziej zapadło mi w pamięć i podcięło skrzydła.

Mateusz: Tak teraz bardzo mnie zaskoczyłeś. Cóż przykro mi, że masz negatywne z tym wspomnienia moim zdaniem nie ma znaczenia czy ktoś ukończył ASP czy nie, no cóż Pani kustosz się nie popisała.. Powiedz mi Jarku czy z rysowania można się utrzymać?
Jarek: W moim przypadku nie. Można jedynie z rysowania od czasu do czasu dorobić.

Mateusz: Jakie masz rady dla młodych początkujących rysowników?
Jarek: Ciągle rysować, podpatrywać mistrzów (można się wiele samemu od nich nauczyć), nigdy się nie poddawać, nie słuchać złośliwych i zawistnych ludzi a jedynie tych którzy naprawdę dają uczciwe porady, nie śpieszyć się, rysować tak by autorowi sprawiało to przyjemność.

obrazekpraca miesiąca (Marzec 2015)

 

Mateusz: Także słyszycie tfuu widzicie, co Wam radzi Jarek- także teraz postarajcie się je wcielić w życie. Czy uważasz, że poziom Prac na debutonie jest wysoki?
Jarek: Ogólnie tak, oczywiście trafiają się czasem prace słabsze jak i takie które powodują że szczęka upada na biurko . Zauważyłem że coraz więcej jest nowych prac oraz twórców i prezentują oni wspaniały poziom. Gratuluję!

Mateusz: W imieniu swoim i Użytkowników dziękue, dokładam starań by sprowadzać na portal jak najlepszych Artystów. Twoje największe marzenie to?
Jarek: Rozumiem że związane z rysowaniem  Chyba połączenie pasji rysowania z zawodem i możliwość utrzymania się z tego.

Mateusz: Powtórzę się ale życzę Ci jak najszybszego spełnienia tego marzenia! A takie niezwiązane z rysowaniem?
Jarek: Bardzo Ci dziękuję. Moje marzenie,  jest takie ale jeszcze się nie spełniło więc nie chcę o nim mówić aby nie zapeszyć :)

Mateusz: Rozumiem i nie ciągnę już za język- ot życzę by się spełniło! Ulubiony kolor, film, płyta/piosenka, Artysta(aktor,aktor,zespół,muzyk etc.)
Jarek: Ciężka sprawa bo mam szerokie zainteresowania sztuką ale spróbuję odpowiedzieć. Kolor… to chyba czerń bo przeważnie rysuję w czerni i bieli. Lubię filmy S/F i fantasy więc ciężko mi przytoczyć konkretny tytuł. Na tą chwilę czekam na nowego „Mad Max’a”. Co do muzyki to tak jak mówiłem wcześniej, słucham wielu gatunków ale chyba bardziej skłaniam się do muzyki elektronicznej a więc wymienię choćby: Vangelisa, Jean Michel Jarre, Mike Oldfield, Schiller, Koto… hmmm i to tyle co mi przyszło do głowy 

Mateusz: Dziękuje za udzielenie odpowiedzi na poprzednie pytanie- w jednym się zgadzamy na pewno- czarny (Śmiech) Zauważyłem, że Artyści mają częściej niż inni (widzę to również po sobie chociaż jestem pseudoartystą) takie chwianei się nastroju, które przychodzi niespodziewanie raz jest tak, że często lubie się odciąć od wszystkiego i wszystkich by za chwilę być duszą towarzystwa i chłonąć wszystkich i wszystko. czy masz podobne stany?
Jarek: Tak, oczywiście że miewam różne stany nastroju, właśnie takie jakie przedstawiłeś. To chyba dobrze bo w takim razie mogę nazywać się artystą :)

Mateusz: I na koniec ostatnie pytanie- grasz na jakimś instrumencie muzycznym? czy nie ciągnie Cie w ogóle do tej formy sztuki?
Jarek: Nie gram ale zawsze bardzo chciałem grać na fortepianie bądź syntezatorze, może kiedyś, na starość spróbuję :)

Mateusz: Dziękuje pięknie za poświęcony czas i ten wywiad. Bardzo mi się przyjemnie z Tobą rozmawiało- mam nadzieje, że to jeszcze kiedyś powtórzymy!
Jarek: Bardzo chętnie. Również bardzo dziękuję, było mi niezmiernie miło odpowiadać na Twoje pytania. Pozdrawiam wszystkich użytkowników jak i odwiedzających Debutona  :)

obrazek

 

Bądź na bieżąco! Polub nas na Facebooku!