Prosimy włączyć naszą stronę na urządzeniu mobilnym

Uważam, że dzień bez rysowania to dzień stracony ^^ czyli wywiad z Ilojleen Art

avatar

Dominika Kubik bardziej znana Wam pod pseudonimem Ilojleen Art. Niezwykle utalentowana dziewczyna, której Prace na debutonie możemy podziwiać od 2012-10-06. Prywatnie jedna z moich ulubionych Artystek, których Prace mamy możliwość podziwiać na portalu. Po przeprowadzonym wywiadzie śmiało mogę powiedzieć, że jest to ciepła i wrażliwa Kobieta! Bardzo się cieszę, że to z nią mogłem przeprowadzić pierwszy wywiad, który mam nadzieje zapoczątkuje cykl wywiadów- nowości na naszym portalu.

Co Dominika mówi na swój temat? Pozwolicie, że zacytuje to co sama wpisała w zakładce o mnie na naszym portalu: Seryjna morderczyni ołówków, uzależniona od muzyki rockowej i amerykańskich seriali :) Absolwentka kulturoznawstwa, samouk, rysuję od 2002 roku.
Moja strona internetowa: ilojleen.bulwaria.info FB fanpage: www.facebook.com/IlojleenArt

Co więcej musicie o niej wiedzieć? a no to, że właśnie wygrała konkurs walentynkowy o tu: http://debuton.com/debut-18425 ta sama Praca została przez Was również wybrana Pracą tygodnia (1-07.03.2015) a jej Prace wielokrotnie spotykały się z Waszym uznaniem i niejednokrotnie były nagradzane! kliknij tu i sam/sama się przekonaj: http://debuton.com/user-519-awards

autoportretMateusz: Cześć Dominika! chciałbym przeprowadzić z Tobą wywiad co Ty na to?
Dominika: Ok dobrze! jeszcze raz dzięki, miło, że mnie wybrałeś:D postaram się odpowiadać ciekawie:D

Mateusz: Na pewno tak będzie! Zasłużyłaś jak nikt inny, także mam nadzieje, że nie zawiodę Cie pytaniami.
Dominika: Jestem pewna, że nie :)

Mateusz: Jedziemy pierwsze pytanie będzie nieco banalne.. powiedz mi od jak dawna rysujesz?
Dominika: Rysuję od jesieni 2002 roku, kiedy to będąc jeszcze przykładną dziewczynką uczęszczałam na zajęcia przygotowujące do bierzmowania. Raz pewna dziewczyna przyniosła ze sobą swoje prace. Pamiętam rysunek anioła, konia w galopie... Postanowiłam, że też tak muszę umieć! :D Żałuję, że nigdy potem nie miałam okazji spotkać ponownie tej osoby i powiedzieć jej, co zmieniła w moim życiu.

Uważam, że dzień bez rysowania to dzień stracony ^^


Mateusz: To już 13lat z ołówkiem w ręku! jestem pod wrażeniem! i cóż mam nadzieje, że kiedyś uda Ci się jeszcze spotkać tą osobę! A jak ustosunkujesz się do tego.. czy rysowanie to Twój sposób na życie? z nim wiążesz swoją przyszłość?
Dominika: Rysowanie jest moją największą życiową pasją, ale mimo to zawsze "stała" ona gdzieś na boku. Nie kształciłam się artystycznie w żadnej szkole ani na kursie, nie rzucałam się w wir rysowania zlecenia za zleceniem w celach zarobkowych. Portretuję z zamiłowania i jeśli miałabym zarabiać na życie, tworząc tylko i wyłącznie na zamówienie, to… nie widzę sensu, bo ciągłe rysowanie tego, co ktoś sobie życzy, odbiera przyjemność z tej czynności ;_ Swojego czasu marzyłam o ilustrowaniu książek, ale najpierw musiałabym opanować malowanie akwarelą i z wyobraźni, a do tego daleka droga :)

Mateusz: Jesteś zbyt skromna! wcale nie uważam, że przed Tobą daleka droga wręcz przeciwnie! myślę, że uporałabyś się z tym raz dwa i życzę Ci szybkiego spełnienia tego marzenia! Masz kogoś na kim się wzorujesz? kto jest dla Ciebie inspiracją?
Dominika: Dzięki wielkie, jesteś nadzwyczaj miły. Inspiracją jest dla mnie wielu artystów [starszych i młodszych], których twórczość napotkałam w Internecie. Szczególnie fascynują mnie prace realistyczne [głównie portrety], ale również akwarelowe ilustracje, które często mają w sobie wiele uroku i delikatności. Inspiracja nimi daje mi kopa do tworzenia, ale na nikim się nie wzoruję. Moje prace są raczej odtwórcze [na podstawie zdjęć], a te, w których dodaję coś od siebie, powstają na bazie własnych pomysłów.

Mateusz: Jak zaczęła się Twoja przygoda z debutonem? jak na niego trafiłaś?
Dominika: Zostałam uprzejmie przezeń zaproszona C:

Mateusz: Czyli przeze mnie (śmiech) jak mogłem zadać to pytanie! Wielu Artystów często narzeka na brak weny.. masz jakiś sposób na to?
Dominika: Weny nie brakuje mi przez 99% czasu :D Jedynie raz w życiu miałam art blocka, który trwał przez ok. 2-3 miesiące. Walczyłam z nim, starając się mimo to po trosze rysować, szukałam też inspiracji, które by mnie zachęciły do tworzenia. Poszukującym weny polecam lekturę książki, obejrzenie filmu, serialu, oglądnięcie interesujących fotografii na Internecie oraz prac innych osób. Kryje się w nich ogromna dawka inspiracji, która powinna przełożyć się na motywację :)

Mateusz: A.. Ile czasu poświęcasz na tworzenie?
Dominika: Jednego dnia rysuję godzinę lub kilka, innego tylko kwadrans, a potem przez tydzień, a nawet dwa zdarza mi się nie brać ołówka do ręki [choć uważam, że dzień bez rysowania to dzień stracony ^^]. Rysuję jednak na tyle długo, by móc stwierdzić, że w miarę regularna systematyczność oraz cierpliwość to to, co stanowi ważną podstawę w doskonaleniu zdolności :)

Mateusz: ładnie powiedziane "uważam, że dzień bez rysowania to dzień stracony ^^" no dobrze ale kontynując czy słuchasz muzyki podczas tworzenia/ czerpiesz z niej inspiracje? jeśli tak to z jakiej?
Dominika: Tak, słucham muzyki w czasie rysowania, najczęściej moich ulubionych zespołów i wykonawców [głównie muzyka rockowa], ale zdarza się, że jakaś randomowa piosenka z radia, filmu lub serialu pobudzi moją wyobraźnię. Tak było w przypadku pracy przedstawiającej parę kochanków "Feathers in our bed", autoportretu "I've got the Devil on my shoulder" czy portretu płaczącej dziewczyny "I lost my hope along the way".

Mateusz: A to ciekawe bardzo, że dzięki randomowej muzyce powstały takie dzieła! Kolejne pytanie do normalnych nie należy więc się przygotuj! :D Czy w jakiś sposób pobudzasz swoją wyobraźnie. tak pytam u używki?
Dominika: Nie palę, a piję [piwo] sporadycznie, jednak nie w celu pobudzenia wyobraźni, a towarzysko. Przy tak słabej głowie nie umiałabym postawić prosto kreski i zamiast portretów powstawałyby makabryczne karykatury :)

Mateusz: Czyli jak widać się da radzić bez używek : ) przekierujmy teraz tok rozmowy na debuton.com powiedz mi Droga Dominiko co byś zmieniła/ dodała w debutonie- zaproponuj swoje zmiany : >
Dominika: Nie chcę, by to zabrzmiało jak wazeliniarstwo, ale jestem w pełni zadowolona z funkcjonowania portalu, szczególnie odkąd została wprowadzona "Praca dnia". Takie wyróżnienie daje kopa do działania!

Mateusz: Dziękuje za tak piękne słowa! Ciesze się bardzo, że tak uważasz daje mi to kopa motywacyjnego do dalszych działań! Dominika: Jak najbardziej :) To miejsce, gdzie promowani są artyści reprezentujący różną twórczość, żaden rodzaj sztuki nie jest zaniedbany, pominięty. Udostępnienia na Facebooku dodatkowo pomagają w promocji, a "Praca dnia" podbudowuje artystyczne ego :) Fajną formą motywacji do tworzenia są konkursy organizowane przez Debuton.

Mateusz: A co sądzisz na temat debutonu?
Dominika: W końcu powstał polski portal, który gromadzi różne rodzaje sztuki, a można go przeglądać w łatwy sposób, nie pomijając żadnej pracy. Podoba mi się aktywne promowanie artystów i to w bardzo sympatyczny, zachęcający sposób :)

Mateusz: Jeszcze raz pięknie dziękuje za tyle ciepłych słów! Zostawmy już debuton w spokoju i wróćmy znowu do Ciebie! Kto jest odbiorcą Twojej sztuki?
Dominika: Głównym odbiorcą mojej twórczości jest młodzież i młodzi dorośli, przeważają kobiety. Spore grono osób przynależy do fandomów seriali i filmów, które lubię, ponieważ głównie tworzę fanarty. Wiem jednak, że pośród moich obserwatorów znajdują się też osoby sporo ode mnie starsze. Jest mi więc miło, że docieram do różnych grup wiekowych :)

Mateusz: Twoje największe osiągnięcie.. to?
Dominika: Sukcesem jest na pewno to, że mimo swojej niecierpliwej natury zdołałam przez ponad dekadę poświęcić się tak bardzo jednej pasji. Dawniej fotografowałam i pisałam prozę, poezję, ale wszystko to było krótkotrwałe. Zaś rysowanie to moja miłość na całe życie. Poziom moich prac, względna rozpoznawalność, wystawy… to mój mały sukces, który zawdzięczam ciężkiej pracy, cierpliwości i przede wszystkim temu, że kocham to, co robię. Myślę, że to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie.

Mateusz: pisałam prozę, poezję, ale wszystko to było krótkotrwałe. Ja powiem tylko jedno! Artystka pełną gębą! Bardzo chętnie bym się zapoznał z tym materiałem!
Dominika: Oooj nic z tego :D Moich literackich wypocin Internet nigdy nie zobaczy. Część została przerobiona na papier toaletowy, część jest niedokończona, część musiałabym poprawiać.

Mateusz: No cóż nie zmuszę Cie.. ale będę miał to cały czas na uwadze! :D i na pewno jesteś jak zwykle zbyt skromna! Powiedz mi teraz.. jakie masz zdanie na temat collabów?
Dominika: Uważam, że to super sprawa! Połączenie dwóch sił artystycznych może poskutkować powstaniem czegoś unikatowego, kreatywnego, szczególnie, kiedy artyści tworzą w różnych stylach. Niesamowicie ciekawe jest także przerysowanie tego samego zdjęcia przed 2 osoby. Raz z pewną artystką Franziską narysowałyśmy wspólnie połówki tej samej fotografii:

collabMateusz: Czyli widzę, że i w tej kwestii doświadczenie masz! Rewelacyjna Praca!! nawiązując do poprzedniego pytania, czy jest ktoś taki z kim chętnie byś nawiązała taką współpracę?
Dominika: Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale kiedyś w wolnej chwili mogłabym być otwarta na ciekawe propozycje :)

Mateusz: Jak sądzisz, czy w świecie sztuki płeć ma znaczenie? czy więcej odbiorców ma płeć piękna czy odwrotnie?
Dominika: To interesujące pytanie. Od antyku przez wiele wieków sztuka była głównie zdominowana przez artystów płci męskiej. Wśród najwybitniejszych twórców wymieniane są przede wszystkim nazwiska mężczyzn, jednak nie należy zapominać choćby o Fridzie Kahlo. Jednakże jej twórczość początkowo brana była za zabawę, a nie ambitną pasję. Dopiero z czasem zaczęto doceniać artystyczne działania kobiet. Wydaje mi się, że obecnie płeć nie ma aż tak dużego znaczenia, bardziej liczą się umiejętności, kreatywność.

Mateusz: Co sądzisz o swoim fan base?
Dominika: To pozytywni, często szaleni, a przede wszystkim bardzo sympatyczni ludzie :) Niezwykle wspierający słowem i czynem. Wielu z nich zaskoczyło mnie super podarkami w postaci moich portretów i nie tylko. Jestem im bardzo za wszystko wdzięczna, gdyż dzięki nim jeszcze bardziej chce mi się rysować i prowadzić bloga o nauce rysunku
Mateusz: Czy zdarza Ci się uronić łzę?
Dominika: Oczywiście. Jestem osobą wrażliwą, potrafię się wzruszyć w czasie filmu, poza tym, jak każdemu, przytrafiają się złe chwile.

Mateusz: Ile czasu poświęciłaś na swoją największą Pracę?
Dominika: Rozumiem, że chodzi o pracę najbardziej czasochłonną, a nie o format, ponieważ głównie tworzę na formacie A4. Tak więc najwięcej zajął mi ołówkowy portret Thorina Oakenshielda, bo aż 80 godzin! To był duży sprawdzian dla mojej cierpliwości ^^

Mateusz: Tak tak wybacz mi chodziło mi o najbardziej czasochłonną- dobrałem złe słowo! Czy postrzegasz życie jako sztukę?
Dominika: Zabawne, że zadałeś to pytanie, gdyż mój pierwszy blog rysunkowy miał tytuł "Życie jest sztuką" :) Tak, życie jest sztuką, sztuka jest życiem. Życie jest sztuką umiejętnych wyborów, decyzji, które już od najwcześniejszych lat decydują o naszej przyszłości. Sztuką radzenia sobie z przeciwnościami, ale i przychylnością losu. W życiu, podobnie jak w sztuce, jest piękno, jest ból, jest radość, jest melancholia. Życie jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla sztuki.

Mateusz: Naprawdę pięknie powiedziane! Zgadzam się ze wszystkim co tu nam powiedziałaś- na taką odpowiedź właśnie liczyłem! :) Czy uważasz, że życie jest piękne?
Dominika: Życie ma słodko-gorzki smak, bywają chwile złe, zdarzają się chwile piękne. Ważne jest, by raczej nie rozpamiętywać przeszłości, której przecież się nie zmieni, tylko optymistycznie patrzeć w przyszłość. Mówię to ja, pesymistka z natury! :)

Mateusz: Dominiko! Bardzo dziękuje za poświęcony czas, że zechciałaś udzielić odpowiedzi na te moje dość koślawe pytania mam nadzieje, że nie było tak źle i jeszcze kiedyś przeprowadzimy podobną rozmowę z innymi pytaniami! Dziękuje ślicznie pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego! ahaa i cały czas czekam na Twoje nowe Prace na debuton.com i liczę, że zrobisz Pracę również na konkurs Wiosenny!

Dominika
Dominika w trakcie tworzenia.

Bądź na bieżąco! Polub nas na Facebooku!